Podporujeme malých lokálnych slovenských podnikateľov.

Prihlásiť sa

Blog

Najnovšie články
Férovými raňajkami môžu ľudia symbolicky podporiť lokálnych  pestovateľov

Férovými raňajkami môžu ľudia symbolicky podporiť lokálnych pestovateľov

Druhú májovú sobotu – tento rok konkrétne  9. mája – si pripomíname Svetový deň fair trade. Pri tejto príležitosti 5 neziskových organizácii a 1 platforma organizujú celoslovenské domáce Férové raňajky. S ohľadom na karanténu má akcia len symbolickú domácu a online podobu, ale aj tak účastníci môžu vyjadriť svoj záujem o miestnych slovenských farmárov.

Samozrejme, nie všetky plodiny a suroviny dokáže vyprodukovať na Slovenku a preto sa musíme spoliehať aj na zahraničie.

Pestovatelia v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky za svoje kakao, kávu alebo banány dostávajú zaplatené veľmi málo, často navyše pracujú v nedôstojných, alebo dokonca nebezpečných podmienkach a teraz v súvislosti s pandémiou COVID-19 sa niektorí ocitajú na pokraji kolapsu. Na toto reaguje hnutie spravodlivého obchodu, ktoré usiluje o to, aby pestovatelia za svoje produkty dostávali dostatočné výkupné ceny. Jednou z konkrétnych snáh na presadzovanie spravodlivého obchodu je certifikácia Fairtrade. Tá garantuje zapojeným pestovateľom minimálne výkupné ceny a fairtradový príplatok, ktorý môžu podľa svojho uváženia investovať do rozvoja svojej komunity. Vďaka zapojeniu do fairtradových družstiev môžu pestovatelia posielať svoje deti do škôl, zaistiť si napríklad pitnú vodu či zdravotnú starostlivosť, alebo pestovať šetrne s ohľadom na životné prostredie. Teraz, v dobe pandémie Covid-19, dokonca organizácia Fairtrade International mimoriadne umožňuje vyplácanie tejto prémie priamo pestovateľom, aby im tak aspoň čiastočne kompenzovali očakávaný pokles príjmov súvisiaci s poklesom medzinárodného obchodu.

Chceme s partnerskými organizáciami urobiť skrz túto akciu spojenú výzvu o tom, že či už sa jedná o lokálne slovenské produkty, alebo tie, ktoré sú zo surovín, ktoré sa nedajú pestovať lokálne a museli cestovať, mali by sme chcieť, aby boli všetky a vždy férové.

Lukáš Bulko

Viac informácií nájdete na www.feroveranajky.sk. Organizátorom akcie je nezisková organizácia Fairtrade Česko a Slovensko

Michal

Pracuje v oblasti IT. Tvorí weby a spolupracuje na viacerých projektoch. Miluje rock a pozeranie seriálov.

Podobné články

Share This