Podporujeme malých lokálnych slovenských podnikateľov.

Prihlásiť sa

Blog

Najnovšie články
MYoga – priestor pre cvičenie a relax

MYoga – priestor pre cvičenie a relax

MYoga je jogové štúdio nachádzajúce sa na sídlisku Prednádražie v Trnave. Okrem tradičných štýlov jogy si v ňom môžeš vyskúšať aj akrojogu alebo hormonálnu jogu, ktoré bežne v jogových štúdiách nenájdeš. 

Lektorka a majiteľka štúdia, Monika Konečná nám v rozhovore prezradila nielen aké boli začiatky štúdia MYoga, ale aj čo pre ňu znamená joga.

V rozhovore sa okrem iného dozvieš:
– ako začať s jogou, keď si začiatočník,
– prečo by aj športovci mali cvičiť jogu,
– pre ktoré ženy je vhodná hormonálna joga,
– prečo by budúce mamičky mali vyskúšať plánované kurzy hypnopôrodu.

Aké boli vaše začiatky ešte pred otvorením štúdia MYoga?

Ešte pred založením štúdia MYoga som cvičila v rôznych jogových štúdiách a dokonca na dedinách, kde som cvičila v kultúrnych domoch alebo v škole. Bolo to príjemné obdobie, no po nejakom čase som začala uvažovať o otvorení svojho štúdia, aby som vytvorila miesto, kde je možné praktizovať pravidelne s prislúchajúcou energiou.

Stretli ste sa na začiatku aj s nejakými problémami? A čo vás príjemne prekvapilo?

Každý začínajúci podnikateľ má na začiatku zmiešané pocity, no v konečnom dôsledku ide o hru, ktorá sa buď rozohrá alebo rýchlo skončí. Keď sa na to takto dívate, tak je to aspoň o kúsok jednoduchšie. Hľadanie priestoru bolo asi najťažším orieškom. Čakala som pri návštevách priestorov na príchod intuície, ktorá mi napovie, že toto je ono. A tak sa aj stalo, otvorili sme MYoga. Príjemným prekvapením pre mňa je, že ľudia do priestoru chodia radi a vravievajú, že akonáhle vstúpia dnu, cítia pokoj. Teším sa z toho, pretože to bol jeden z mojich úvodných cieľov.

Vnímate to teda tak, že spomínaný pokoj robí vaše štúdio jedinečným?

Myslím, že každé štúdio, každý priestor je svojím spôsobom jedinečný. Ľudia, ktorí v ňom pracujú vnášajú do neho svoje naladenie, svoju filozofiu, jednoducho to, čo vyžarujú a na oplátku vás navštívia takí ľudia, ktorí sú podobného naladenia, podobných názorov. Nie náhodou sa vraví, že podobné priťahuje podobné. Ja som skutočne rada za ľudí ktorí k nám chodia. Na workshopoch a lekciách je vždy príjemná, rodinná atmosféra. Jednoducho to cítite, to sa nedá oklamať.

Čo pre vás osobne znamená joga? Aká je podľa vás jej hlavná myšlienka?

Joga je ohromná náuka, ktorá zasahuje do všetkých oblastí nášho bytia, takže ju nemožno ľahko ani jednoznačne definovať. V súčasnosti v nej väčšinou vidíme cvičenie, čím je samozrejme tiež, no skrýva sa v nej omnoho viac. Jej filozofia nám dáva odpovede na otázky, ktoré hľadá každá ľudská bytosť. Pri cvičení sa oslobodíme od vonkajšieho sveta, ktorý je naplnený stresom, povinnosťami, túžbami, tým čo musíme a zároveň chceme alebo nechceme. Vtedy naša myseľ odpočíva, vtedy, možno aspoň na chvíľu pocíti pokoj. Preto je joga pre ľudí taká atraktívna. Ja vnímam jogu ako cestu. Odkedy som na ňu nastúpila, objavujem hlavne o sebe nové a nové veci, ktoré ma posúvajú v duchovnej rovine k tomu čo je skutočným zmyslom života – láska, pokoj, mier a šťastie cez spoznanie samého seba. Pre mňa je joga odpoveďou na otázky týkajúce sa života, či už toho fyzického, duchovného, či mentálneho. Všetko so všetkým súvisí, preto nie je možné oddeliť tieto životy hrubou čiarou, ale práve naopak prepájať ich a tým sa ponoriť do poznania ešte hlbšie.

Osobne poznám viacero športovcov, ktorí nad jogou premýšľajú. Neskúsili ju ale ešte zaradiť do svojich pravidelných športových aktivít. Prečo by ste im ju odporučili?

Joga má obrovské množstvo fyzických benefitov na celé naše telo, o tom sa dočítame v nejednom článku. Okrem toho však pôsobí aj na neviditeľnej úrovni. Dá telu energiu, silu, zlepší sa disciplína, sústredenie, vybudujete si vnútorný odstup a nadhľad od svojich pocitov a emócií, čo nám pomôže podať ešte lepší výkon.

A čo nováčikovia v joge? Viete odporučiť niečo začiatočníkovi v joge? Sú skupiny ľudí, pre ktorých je cvičenie jogy nevhodné?

Nováčikov v joge by som v prvom rade chcela povzbudiť k tomu, aby sa nebáli vybrať si štúdio jogy, poradiť sa s inštruktorom o ich zdravotnom stave a tiež o tom čo ich baví aký sú, pretože od toho sa dá odvodiť ktorý štýl jogy by im mohol vyhovovať. Naše štúdio ponúka viacero štýlov, ako je napríklad obľúbená joga pre zdravý chrbát, power joga, hatha joga, relaxačná joga alebo joga pre tehotné. Častokrát mi telefonujú ľudia so žiadosťou o radu ktorá joga by bola pre nich vhodná. Vždy sa veľmi poteším otázkam, pretože cvičením jogy sa len ťažko čosi pokazí, práve naopak. Samozrejme sú určité ochorenia pri ktorých sa joga neodporúča, no to by som riešila vždy od konkrétnych prípadov. Existujú totiž možnosti ako cvik upraviť, prípadne nahradiť iným.

Vo vašom štúdiu sa venujete okrem iných typov jogy aj hormonálnej joge. Ktorým ženám by ste ju odporučili?

Hormonálna joga je špecifická tým, že bola vyvinutá pre ženy, ktoré trpia nerovnomernou hladinou ženských pohlavných hormónov a z toho plynúcich problémov a ochorení. Je vhodná pre každú ženu, ktorá dovŕši 35 rokov, ale bola vyvinutá hlavne pre ženy v menopauze, pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť, ktoré trpia PMS, zmenou nálad a pod. Ide o špeciálnu zostavu pri ktorej je potrebné dodržiavať poradie konkrétnych cvikov v súčinnosti s dychom. Dámy majú rady relaxácie, ktoré dopĺňam vždy zaujímavými vizualizáciami. Takže je to akési spojenie pohybu s odpočinkom. Tým, že dýchate špeciálnou dychovou technikou sa cítite veľmi osviežená.  

Ako ste vnímali precvičovanie online? Koľko vám trvalo zvyknúť si na online hodiny jogy? Aké ste na tom videli pozitíva?

Na cvičenie online som si zvykla veľmi rýchlo. Myslím, že pri natáčaní tretieho videa mi to prišlo už celkom prirodzené. S klasickými lekciami sa to však porovnať snáď ani nedá. Je to náramná radosť, keď ľudia otvárajú dvere do štúdia a vidíte ich úsmev, tešenie sa na cvičenie, môžete sa ich spýtať ako sa majú, môžete ich počas lekcie naviesť do správneho prevedenia pozície, čo je pri cvičení nevyhnutnosťou. Je to jednoducho nenahraditeľné. V období keď je štúdio zatvorené však inú možnosť nemám ako nadviazať s ľuďmi kontakt, tak som možnosť cvičenia online privítala s otvorenou náručou.

Záverom by som sa vás chcela opýtať na kurzy hypnopôrodov, ktoré plánujete vo vašom štúdiu realizovať. V čom vidíte hlavné výhody hypnopôrodu pre budúce mamičky?

Som lektorkou hypnopôrodu, no vzhľadom na to, že sa venujem viacerým aktivitám a tiež štúdiu Jogovej filozofie, terapie a etiky v CZ je organizovanie seminárov pre budúce mamičky pre mňa výzvou, ktorej sa chcem venovať počas tohto leta. Ide o nádhernú techniku, ktorá mení, a zároveň zjemní celkový pohľad na pôrod. Žena sa vie prostredníctvom techník hypnopôrodu uvoľniť, čím pripraví bábätku príjemnejší príchod na tento svet (úsmev).

Monika, ďakujeme za rozhovor!

Eva

Externá redaktorka a freelancerka spolupracujúca na viacerých marketingových a neziskových projektoch. Má rada cestovanie, turistiku, dobré sci-fi a silný čierny čaj.

Share This