Podporujeme malých lokálnych slovenských podnikateľov.

Prihlásiť sa

Blog

Najnovšie články
Výhody nákupu tovaru a služieb od lokálnych podnikateľov

Výhody nákupu tovaru a služieb od lokálnych podnikateľov

Pandémia Covid-19 ovplyvní mnohých ľudí po celom svete, a to dokonca aj bez toho, aby s vírusom vôbec prišli do kontaktu. Už na prvý pohľad je jasné, že táto situácia výrazne poznamená miestnu, národnú alebo globálnu ekonomiku. Nikto z nás nevieme povedať ako, no predpokladáme, že dopad bude drastický a zanechá dlhodobé škody.

Covid-19 a podnikanie na Slovensku

Podľa Slovak Business Agency, sú karanténnymi opatreniami na Slovensku zasiahnuté najmä malé a stredné podniky, ktorých je na našom území viac ako 53 tisíc. 8,9% podnikateľov muselo uzavrieť svoje prevádzky a takmer všetkých sa dotklo výrazné zníženie tržieb. Medzi ohrozené oblasti patrí najmä ubytovanie a stravovanie, doprava, obchodné služby a kadernícke a kozmetické služby.

Majoritné zastúpenie medzi najviac ohrozenými podnikmi v našej republike majú mikropodniky (0-10 zamestnancov),  a to až 96,2%. Za nimi nasledujú malé podniky (10-49 zamestnancov) s číslom 3,4 %. Pandémia sa dotkla aj stredných podnikov (50-249 zamestnancov), a to s 0,4% zastúpením.

Výhody podpory lokálnych podnikateľov

Paradoxom je, že v dobe osobného odstupu sú ľudia od seba viac závislí ako kedykoľvek predtým. Riešením, ako zmierniť negatívny dopad na slovenskú ekonomiku či dokonca zachrániť mnohých podnikateľov, je nákup slovenských výrobkov a využívanie služieb od lokálnych podnikateľov. Tento proces so sebou prináša mnohé výhody:

1. Tvoje obľúbené podniky tu budú aj po skončení karanténnych opatrení

Pravidelne si navštevoval obchod na rohu? Vždy ťa potešil milý pozdrav od čašníčky v reštaurácii pod tvojim bytom? Alebo máš svojho obľúbeného dizajnéra, maliara či stolára, s ktorého službami si bol vždy spokojný? Podpora v čase pandémie dopomôže k tomu, aby si ich našiel aj v dobe, kedy už bude koronavírus iba spomienkou.

2. Výrazne pomôžeš slovenskej ekonomike

Podpora lokálnych podnikateľov sa odrazí na slovenskej ekonomike. Peniaze, ktoré použiješ na nákup lokálneho tovaru alebo služieb sa v značnej miere dostávajú do ekonomiky a vplývajú na celú komunitu, čiže aj na teba. Okrem toho, tento postup zníži percento nezamestnanosti a vytvorí stabilitu.

3. Znížiš dopad na životné prostredie

Nákup lokálnych produktov a služieb pozitívne vplýva aj na životné prostredie. Medzi dominantné výhody patrí nižší počet obalových materiálov a pohonných hmôt, ktoré sú potrebné na prepravu.

4. Získaš viac informácií o produkte alebo službe

Pri nákupe vo veľkom supermarkete sa niekedy len naozaj ťažko dostaneš k relevantným informáciám o produkte. Ak sa však rozhodneš využiť miestnych predajcov, veľmi rýchlo zistíš viac o procese výroby alebo o postupe a podmienkach používania. Lokálne podniky venujú zvyčajne väčšiu pozornosť potrebám zákazníka a na komunikácii si dajú záležať.

5. Kvalita priamo úmerná cene

Miestni podnikatelia si dávajú záležať na kvalite ponúkaných výrobkov a služieb. V praxi to jednoducho znamená, že dostaneš to, za čo si si zaplatil bez toho, aby si sa musel obávať nekvalitného tovaru a narýchlo odvedenej práce.

Ako bezpečne podporiť lokálnych podnikateľov:

  1. Využívaj služby miestnych podnikateľov.
  2. Nakupuj v miestnych obchodoch.
  3. Využi možnosť „vziať so sebou“ alebo „donáška domov“.
  4. Daruj známym darčekové karty.
  5. Využívaj online lekcie alebo tutoriály.
  6. Daj svojmu obľúbenému podniku dobrú recenziu na Facebooku, Heuréke alebo na webovej stránke.

Dominika

Copywriterka telom a dušou, ktorá sa zaujíma aj o dianie vo svete marketingu. Miluje čerstvú kávu, mačky, dobrú hudbu a poriadok na svojom pracovnom stole.

Podobné články

Share This